Az L-arginin pártolói úgy tartják számon ezt az aminosavat, mint egy életmentő szívgyógyszer, egy izomnövelő táplálékkiegészítő, így az egyik legsokoldalúbb aminosavról van szó. Az L-arginin tipikus dózisa 2-8 gtamm között változik, állítja a New York Egyetem Langone Medical Center kutatócsoportja, azonban egyelőre nem ismert, hogy az L-arginint bármilyen formában túl lehet-e adagolni. Éppen ezért fontos, hogy beszéljünk orvosunkkal, mielőtt kiegészítő formájában kezdenénk el szedni az L-arginin, különösen akkor, ha egyéb egészségügyi problémával kell megküzdenünk vagy ha bármilyen gyógyszert szedünk rendszeresen.
Az L-arginin egy meglehetősen ártalmatlan anyag, ugyanakkor egyelőre kevés információ áll a rendelkezésünkre az esetleges túladagolással kapcsolatban. Az L-arginin 2010-es biztonsági adatlapja szerint nincsen semmiféle olyan adat, ami az L-arginin túladagolhatóságát lehetségessé tenné. Azonban beszámoltak más kutatások arról, hogy az L-arginin túl nagy dózisban adagolva fokozhatja a rák kialakulásának esélyét, illetve fejlődési problémákat is előidézhet. Egyes esetekben az L-arginin krónikus expozíciójáról kimutatták, hogy mutációkat okozhat az emlősök sejtjeiben. Azonban további kutatásokra van szükség, hogy az L-arginin toxicitás lehetősége bizonyítottá váljon.
Az orvosok előírhatják az L-arginin napi 15 mg-ban történő pótlását is, például a pangásos szívelégtelenség kezelésére, mivel az L-arginin segít szélesíteni az artériákat és javítja a vér áramlását is. A nagyobb adagok sem bizonyultak mérgezőnek, azonban nem biztos, hogy ennél nagyobb dózisban a szervezet jól tolerálja ezt az anyagot. Egy 2004-es tanulmány megállapította, hogy az L-arginin legideálisabb napi adagja maximum 30 gramm lehet, ennél nagyobb mennyiségben ez az aminosav okozhat mellékhatásokat, amelyek közül a leggyakoribb a hasmenés.
A Mayo Klinika szerint az L-arginin egy félig esszenciális aminosav, egy fontos építőeleme a fehérjének. A test áltlaában elegendő mennyiséget termel a megfeleő működéshez, így a pótlása a legtöbb esetben nem szükséges, azonban néhány személynek különösen fontosak az L-arginin kiegészítők, kapszulák és a porok. Például mindenképp fontos eme aminosav pótlása az olyan esetekben, mint a fehérje alultápláltság, az égési sérülések, illetve bizonyos betegségek és fertőzések esetében is különös fonotssággal bír az L-argining pótlása. Az L-arginin hiányának tünetei lehetnek a hajhullás, a rossz sebgyógyulás, a bőrkiütések és egyéb bőrproblémák. Persze mint minden kiegészítő esetében itt is fontos konzultálni az orvosunkkal, mielőtt bármilyen L-arginin kiegészítőt rendzseresen el kezdenénk szedni.
Bár a kutatási eredmények egyelőre korlátozottak, mégis úgy tűnik, hogy az L-arginin hatékony lehet a testtömeg növekedésének elősegítésében, illetve csökkenti a fogyás mértékét azoknál, akik HIV-fertőzésben vagy AIDS-ben szenvednek. Az L-arginin növelheti a vese működésének hatékonyságát is, így csökkentheti a húgyhólyag fertőzések gyakoriságát, mivel semlegesíti a magas ammóniaszintet a szervezetben. Az L-arginin serkenti a növekedési hormonok termelését, illetve befecskendezve segíthet diagnosztizálni a hipofízis rendellenességeket is. A hatása körübelül 3 hónap után jelentkezik, ha kiegészítők formájában fogyasztjuk az L-arginint. Nagyon fontos, hogy mindig beszéljünk az orvosunkkal, mielőtt el kezdenénk rendszeresen szedni az l-arginint, hogy elkerüljük a lehetséges mellékhatásokat.
A Mayo Clinic kimondja, hogy az arginin hiány okozhat bőrproblémákat, például bőrkiütéseket, hajhullást, ami a bőr vérellátásának csökkenéséből fakad. Súlyos körülmények között jelentkezhetnek égési sérülések és fertőzések. Ritka esetekben az L-arginin hiány zsírmájat is eredményezhet.